این روزها گوشی ها با انواع مختلفی از باتری عرضه می‌شوند که کیفیت این باتری ها مشخص کننده مقدار انرژی ذخیره کننده آنهاست. هر باتری تلفن دارای طول عمر مخصوص به‌خود است.

با پیشرفت تکنولوژی طول عمر، ظرفیت و سرعت شارژ باتری بهبود پیدا کرده و گاهی به دلیل استفاده نادرست و یا نداشتن اطلاعات کافی ،باتری گوشی زودتر از حد معمول دچار مشکل میگردد.

در ادامه با هم دلایل خرابی باتری را بررسی میکنیم ولی قبل از آن بهتر است کمی درباره باتری بدانیم.

باتری چیست؟

باتری موبایل به عنوان یک منبع تغذیه و ولتاژ و جریان مورد نیاز دستگاه را برای روشن شدن و مصرف انرژی در تلفن های همراه استفاده میشود.

ولتاژ باتری چیست؟

ولتاژ تولید شده معمولاً برای هر کدام از باتری ها در محدوده ۳٫۶ الی ۴٫۱ ولت قرار میگیرد.

جریان باتری چیست؟

جریان های معرفی شده روی باتری موبایل عموماً بر حسب میلی آمپر ساعت (mAh) میباشد، که در واقع این میزان جریان دهی باتری با عبارت Capacity یا ظرفیت باتری نیز تعریف میشوند.

که این میزان بر اساس نوع باتریها و هم چنین میزان درخواست گوشی های موبایل بین ۶۰۰ الی ۴۴۰۰ میلی آمپر ساعت است.

به وسیله این میزان نیز میتوان مدت نگهداری شارژ، کارکرد باتری و میزان جریان دهی آن را بر حسب ساعت محاسبه کرد.

جنس باتری چیست؟

معمولاً جنس باتری ها از نیکل یا لیتیوم می‌باشد؛ که از جمله آنها می‌توان به نیکل-کادمیوم ، نیکل-متال هیدرات ( که تقریباً استفاده از باتری ها با جنس نیکل منسوخ شده) لیتیوم- یون ، لیتیوم-پلیمر  امروزه در بیشتر گوشی های موبایل از باتری های لیتیومی استفاده میشود .

این مسئله هم به دلیل این است که باتری های لیتیومی مقاومت بیشتری نسبت به دما و ضربه دارند و همچنین خاصیت شکل پذیری بیشتری دارند.

ساختار کلی باتری چیست؟

ساختار کلی باتری ها به این صورت است که انرژی شیمیایی رو به انرژی الکتریکی تبدیل میکند و باعث ایجاد جریان میشود. معمولاً از کنار هم قرار گرفتن دو الکترود متفاوت که یکی خاصیت الکترون دهی بیشتر که همان قطب مثبت یا آند میباشد و دیگری خاصیت دریافت الکترون قوی تر که همان قطب منفی یا کاتد میباشد.

که الکترود مثبت از یک ترکیب لیتیوم دار تبعیت میکند که در عملیات شارژ هم لیتیوم موجود در ساختار الکترود مثبت، به یون لیتیوم تبدیل میشوند و در الکترولیت بین لایه ها ذخیره میشوند؛ که چنین فرآیندی نیاز به مصرف انرژی الکتریکی است.

برای تخلیه شارژ نیز دقیقاً معکوس این فرآیند شکل می گیرد، به این صورت که در اثر واکنش شیمیایی یون های لیتیوم که بین الکترود هاست، باعث آزاد سازی انرژی الکتریکی میشود.

 

دلایل شارژ نشدن گوشی چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از اتصال شارژر به گوشی، گوشیتان شارژ نکند! و یا علامت شارژ روی گوشیتان ظاهر شود ولی به جای شارژ شدن حتی درصد شارژ نیز کم میشود!

دلایل زیادی میتواند باعث شارژ نشدن گوشی موبایل شود. خرابی عواملی که در این امر اثر دارد به شرح زیر است :

شارژر یا کابل شارژ

اگر از شارژری استفاده می‌کنید که سیم رابط شارژر و آداپتور آن قابل جداسازی است و با مشکل بالا نرفتن درصد شارژ گوشی روبه‌رو هستید، حتما آداپتور شارژر را بررسی کنید.

بهترین روش برای اطمینان از صحت عملکرد آن، تعویض آداپتور شارژر با یک آداپتور شارژر دیگر است.

اگر آداپتور دیگر شروع به شارژ کردن کرد، مشخص می‌شود که علت شارژ نشدن گوشی شما، آداپتور شارژرتان است و باید آن را تعویض کنید.

 پریز یا سه راهی برق

اگر بعد از اتصال شارژر مشاهده کردید که گوشی شارژ نمی‌ شود، اولین کاری که باید برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی انجام دهید این است که پریز برقی که شارژر را به آن متصل کرده‌اید، عوض کنید.

ممکن است پریزی که استفاده کرده‌اید معیوب باشد. بنابراین در اولین قدم، این کار را امتحان کنید.

 سوکت شارژ

شارژ باتری گوشی فقط زمانی انجام می‌شود که متصل‌کننده‌های درگاه شارژ گوشی موجود بر روی یک سر کابل، ارتباط مستقیم برقرار کند.

در بسیاری موارد دیده شده که به دلیل انباشته‌شدن گرد و غبار یا چیزهای چسبنده در سوکت شارژر، گوشی شارژ نمی‌ شود. برای رفع این مشکل، پورت شارژر گوشی خود را بررسی و در صورت نیاز، آن را تمیز کنید. این کار نیاز به دقت زیادی دارد.

همچنین مواردی همچون لق‌بودن سوکت شارژر گوشی هم می‌تواند منجر به ایجاد مشکل و شارژ نشدن گوشی ما شود.

دست آخر اگر این مشکل همچنان پابرجا بود، نسبت به تعمیر سوکت شارژ گوشی اقدام کنید.

باتری

گاهی به دلیل اتمام عمر مفید باتری ، اتصال شارژهای نامعتبر ، مدت طولانی در شارژ ماندن ، باد کردن و یا سوراخ شدن باتری و …میتواند مانع از شارژ شدن موبایل شود .

در این موارد گاها علامت شارژ ظاهر میشود ولی باتری شارژ نمی شود و یا حتی به جای افزایش شارژ، درصد شارژ کاهش پیدا می کند. بهترین روش در این حالت مراجعه به مراکز معتبر جهت تعویض باتری می باشد.

اگر باتری گوشی شما قابل جداسازی و تعویض است، بخت با شما یار است. یک باتری نو و باکیفیت بخرید و خودتان آن را جایگزین باتری قدیمی کنید.

چگونه مشکل شارژ نشدن گوشی را حل کنیم؟

ما چند روش برای حل این مشکل به شما ارائه می دهیم ولی در صورت رفع نشدن مشکل شارژ نشدن دستگاه بهتر است حتما به مراکز معتبر مراجعه فرمایید.

گوشی خود را مجددا راه‌اندازی کنید.

معمولا ایجاد چنین مشکلاتی در گوشی های هوشمند می‌تواند دلایل بسیار عجیب و ساده‌ای داشته باشد. راه‌اندازی مجدد دستگاه را می‌توان نخستین اقدام شما برای رفع چنین مشکلاتی دانست؛ این کار می‌تواند تمام سرویس‌های فعال در پس‌زمینه را غیرفعال کرده و اجزای هسته را بازسازی کند.

به سادگی کلید پاور را نگه دارید و بر روی گزینه Restart ضربه بزنید. در صورتی که مشکل شارژ نشدن گوشی اندرویدی شما پس از راه‌اندازی مجدد دستگاه رفع نشود، باید کلیه برنامه های شخص ثالث را بررسی کرده و موارد مشکوک را حذف کنید.

 تلفن خود را در حالت ایمن شارژ کنید

به عنوان گام بعدی، تلفن خود را در حالت ایمن بوت کنید. به طور کلی می‌توان حالت امن (Safe Mode) را یک محیط سندباکس دانست که گوشی را فقط به نرم افزاری که در ابتدا دارد، تبدیل خواهد کرد؛ این بدان معناست که تمام برنامه‌های شخص ثالث که دانلود کرده‌اید در حالت ایمن اجرا نخواهد شد.

در صورتی که بتوانید گوشی خود را در حالت ایمن شارژ کنید، قطعا متوجه خواهید شد که مشکل شارژ نشدن گوشی شما مربوط به یک برنامه شخص ثالث است. شما باید هر چه سریع‌تر، کلیه برنامه‌هایی که اخیرا دانلود کرده‌اید را حذف کرده و گوشی را مجددا راه‌اندازی کنید تا مشکل برطرف شود. در صورتی که نمی‌توانید مشکل را با این روش حل کنید، راه‌اندازی مجدد کارخانه می‌تواند کارآیی بیشتری داشته باشد.

برای ورود به حالت ایمن در اکثر دستگاه های جدید اندرویدی باید دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید. در ادامه باید گزینه خاموش را لمس کرده و لحظاتی را در همان حالت صبر کنید؛ گوشی شما به سرعت با حالت ایمن راه‌اندازی مجدد خواهد شد.

شما برای خارج شدن از حالت Safe Mode باید روش مربوطه را تکرار کرده و گزینه Restart را انتخاب کنید.

از آن جایی که تمام پوسته‌های اندروید شما به شیوه مشابه عمل نمی‌کنند، روند ورود به حالت ایمن می‌تواند متفاوت باشد. در صورتی که روش ذکرشده برای ورود به Safe Mode در گوشی اندرویدی شما عمل نکند، می‌توانید از وب سایت پشتیبانی گوشی هوشمندتان برای پیگیری کلیدهای ترکیبی برای ورود به حالت ایمن استفاده کنید.

از یک کابل، سوکت یا آداپتور متفاوت استفاده کنید.

مشکل شارژ نشدن گوشی ممکن است به دلیل معیوب بودن لوازم جانبی دستگاه ایجاد شود. این امکان وجود دارد که سیم کابل سست شده باشد؛ همچنین ممکن است شارژ نشدن گوشی به علت عملکرد ناقص آداپتور یا حتی ناتوانی سوکت جهت انتقال صحیح جریان برق باشد.

شما باید برای شارژ کردن گوشی هوشمندتان از یک کابل، آداپتور یا منبع برق دیگری استفاده کنید. ساده‌ترین روش آزمایش این مسئله را می‌توان متصل کردن گوشی از طریق کابل به کامپیوتر دانست. در صورتی که گوشی موبایل شما از طریق اتصال به کامپیوتر، شارژ شود، می‌توانید عیب‌یابی خود را به آداپتور یا سوکت محدود کنید. شما می‌توانید محصولاتی همانند آداپتور یا سوکت را از مراکز معتبر فروش لوازم جانبی گوشی های هوشمند، خریداری کنید.

آیا مشکل مربوط به خطای نرم افزاری‌ است؟

یکی از مشکلات رایج در سیستم عامل های تلفن همراه را می‌توان نمایش ندادن آیکون اعلان شارژ شدن گوشی هنگام برقراری اتصال با منبع انرژی دانست. نصب برنامه Ampere به شما این اجازه را خواهد داد تا وضعیت در حال شارژ بودن دستگاه را مشاهده کنید؛ این برنامه وضعیت شارژ گوشی را به شما نشان خواهد داد. زمانی که دستگاه را به برق متصل کنید، وارد برنامه Ampere شوید تا جزئیات مربوط به شارژ شدن گوشی اندرویدی را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که این خطای نرم افزاری می‌تواند با بروزرسانی سیستم عامل حل شود؛ حتی ممکن است با راه‌اندازی مجدد دستگاه هم مشکل رفع شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های برنامه Ampere را می‌توان قابلیت نشان دادن وضعیت سلامت باتری دستگاه دانست؛ این برنامه می‌تواند میزان ولتاژ و دمای فعلی باتری را هم به شما نشان دهد. یکی دیگر از روش‌های بررسی شارژ شدن گوشی را می‌توان خاموش کردن دستگاه و سپس متصل کردن آن به کابل شارژ دانست؛ همانطور که می‌دانید، زمانی که گوشی شما خاموش باشد و به کابل شارژ متصل شود، با یک انیمیشن به شما نشان خواهد داد که در حال شارژ شدن بوده و در غیر این صورت، گوشی شما دچار مشکل شده است.

تمیز کردن پورت شارژ

پورت شارژ را می‌توان یکی از بخش‌های گوشی موبایل دانست که بسیار آسیب‌پذیر است. ذرات گرد و غبار به سرعت می‌توانند مانع اتصال گوشی به منبع انرژی شوند. شما می‌توانید پورت شارژ تلفن خود را بازبینی کرده و در صورت وجود گرد و خاک، آن را پاک کنید؛ این کار را می‌توانید به آسانی و با یک پنبه انجام دهید. پورت شارژ گوشی های هوشمند ضعیف بوده و شما باید تمیز کردن آن را به آرامی انجام دهید.

در صورتی که بخواهید کار خود را با دقت بیشتری انجام دهید، می‌توانید از یک چراغ قوه استفاده کنید. در صورتی که متوجه وجود هرگونه آلودگی خارجی در پورت شارژ شدید، امکان استفاده از ابزارهای مخصوص یا حتی خلال دندان هم وجود دارد. هنگامی که تمیز کردن پورت را انجام دادید، سعی کنید شارژ شدن گوشی را مجددا امتحان کنید.

آیا گوشی در آب افتاده است؟

در صورتی که گوشی هوشمند شما در آب افتاده باشد، قبل از متصل کردن آن به برق برای شارژ شدن، باید نسبت به خشک بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید. روش‌های مختلفی برای خشک کردن گوشی در آب اقتاده وجود دارد؛ به عنوان مثال می‌توانید از هوای گرم سشوار یا یک کاسه برنج استفاده کنید. توجه داشته باشید که قبل از شارژ کردن گوشی هوشمندی که در آب افتاده است، حداقل 24 ساعت صبر کنید.

 

منابع : https://virgool.io/@eslamifarmasoud/%D8%A8%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D9%84-dln8daeouxcx -https://khedmatazma.com/mag/phone-not-charging – https://www.eghtesadnews.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7-61/297014-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%B4%D8%A7%D8%B1%DA%98-%D9%86%D8%B4%D8%AF%D9%86-%DA%AF%D9%88%D8%B4%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF%DB%8C

دیدگاهتان را بنویسید